Zapraszamy do lektury wywiadu przeprowadzonego z Panią Natalią Durtan
1. Jak rozpoczęła się Pani przygoda z psychologią?
Już od dziecka, o ile dobrze pamiętam lubiłam obserwować ludzi, jak gestykulują czy ich mimikę, zachowania. W telewizji czy kiedy widziałam krzywdy, które spotykały ludzi – wzbudzało to we mnie uczucie głębokiego współczucia i żalu. Dlatego od trzynastego roku życia postanowiłam sobie, że będę psychologiem. I udało mi się nim zostać. Pasjonuje mnie moja praca z ludźmi i wiedza, z której korzystam, która wiem, że pomoże innym. Uczęszczam na kursy, szkolenia by móc zdobywać coraz więcej wiedzy i umiejętności praktycznych i teoretycznych dla dobra pacjentów.
2. Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych?
Objawami zaburzeń emocjonalnych może być np. wahania nastroju, różnorakie skrajności, zakłócenie procesów działania czy procesów myślowych. Inne objawy to też tiki nerwowe, wybuchy złości, jąkanie się, ból brzucha, problemy z apetytem (spadek lub wzrost), nadmierna aktywność, różnego typu lęki.
3. Jak objawiają się stany lękowe?
Przede wszystkim leżą po stronie zaburzonego działania układu nerwowego. Stany lękowe objawiają się np. Obawianiem się, iż osoba zostanie oceniona przez innych, wystąpienia publiczne wywołują duże uczucie dyskomfortu i stres. Zjedzenie posiłku w gronie znajomych czy rodziny jest poczuciem wstydu, pojawiają się myśli o byciu ocenianym i obserwowanym. Również objawem jest unikanie spotkań towarzyskich – co nie znaczy, że nie chcą się spotkać.
4. Jak wygląda praca psychologa szkolnego?
Praca psychologa szkolnego polega na wspieraniu dzieci i młodzieży w każdym momencie ich życia i każdej chwili kiedy tylko potrzebują, ale też gdy widzę, że dzieje się coś niepokojącego – od razu staram się pomóc. Wspieram rozmową lub po prostu samym byciem. Obecnością. Dbam o poczucie ich bezpieczeństwa, o to by mogli się czuć zaopiekowani i wysłuchani.
5. Jakie są objawy nerwicy?
Nerwica może wykazać początek trudności pacjenta. Następuje bardzo duży wzrost poziom lęku czy poczucie winy. Pacjent postrzega u siebie samego objawy jako problematyczne i irracjonalne. Są męczące. Występują objawy psychiczne czyli zaburzenia przeżywania, fobie, natrętne myśli, bezsenność, zmniejszone libido, poczucie rozdrażnienia czy irytacji; psychosomatyczne np. przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, drżenie rąk, pocenie się, ból żołądka, problemy skórne, suchość w ustach, bóle głowy oraz objawy fizyczne np. nerwowość ruchów, szybki niż zwykle chód.