Wywiad za specjalistą !

Zapraszamy do lektury wywiadu który został przeprowadzony z doktorem Adrianem Marciakiem 

Wywiad z lekarzem Adrianem Marciakiem - jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry ?

Skąd Pana zainteresowanie tak trudną dziedziną medycyny jaką jest psychiatria?

Już, kiedy zastanawiałem się nad wyborem profilu klasy licealnej, poważnie rozważałem, obok medycznego, profil psychologiczny. Z czasem skupiłem się nad naukami ścisłymi, jednak fascynacja złożonością psychiki i szeroko pojętymi naukami humanistycznymi, nie pozwoliły mi przeoczyć wyboru psychiatrii, jako dziedziny, w której mogę połączyć swoje pasje, zainteresowania i umiejętności z pomocą pacjentom w kryzysie zdrowia psychicznego.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Podczas pierwszej wizyty, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący sytuacji socjalnej i zdrowotnej, zarówno psychiatrycznej, jak również somatycznej pacjenta, celem uzyskania najpełniejszego zrozumienia trudności z jakimi pacjent się boryka. Na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania stanu psychicznego, lekarz przedstawia dostępne opcje terapeutyczne, oraz zaleca indywidualnie dobrane leczenie farmakologiczne i/lub podjęcie psychoterapii. Niekiedy wymagane jest także zalecenie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych w celu pogłębienia diagnostyki. Jeżeli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, specjalista może także zdecydować o wystawieniu zwolnienie z pracy lub skierowania do leczenia w trybie stacjonarnym lub dziennym. Mimo zrozumiałych obaw przed pierwszą wizytą, pacjenci w znacznej większości przekonują się, że kontakt ze specjalistą i odpowiednio dobrane leczenie, pozytywnie wpływają na ich samopoczucie i ułatwiają spełnianie się w życiu 

Czy z perspektywy doświadczenia zauważa Pani/Pan wzrost liczby pacjentów borykających się z zaburzeniami zdrowia psychicznego? 

Zdecydowanie, zarówno moje osobiste doświadczenie zawodowe, jak i liczne badania statystyczne pokazują, że coraz więcej osób dotykają, różnego nasilenia, problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Trend ten został w ostatnim czasie dodatkowo pogłębiony przez trudną sytuację epidemiczną. Przewlekły stres, problemy relacyjne, trudności zawodowe, wystąpienie poważnej choroby u siebie lub bliskiej osoby, to silne stresory które aktualnie dotykają wiele osób i mogą wywoływać zaburzenia zdrowia psychicznego.

Czy pacjenci odczuwają lęk przed rozpoczęciem farmakologii, obawiają się skutków ubocznych wdrożenia leków? 

Część pacjentów rzeczywiście ma obawy przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego, które jednak jest w obecnych czasach jest skuteczne i dużo bezpieczniejsze, niż przyzwyczaiły nas do tego, chociażby filmy, dotykające tematu problemów psychicznych. Najczęściej pojawiające się objawy niepożądane, są niegroźne i przemijają w ciągu kilku pierwszych dni terapii. W przypadku, kiedy objawy takie są uciążliwe dla pacjenta, podczas konsultacji rozważa się modyfikacje leczenia i indywidualne dobranie optymalnego środka i dawki.

Jak często z perspektywy Pana doświadczenia powinny odbywać się wizyty kontrolne pacjentów korzystających z opieki psychiatry? 

W początkowym okresie wprowadzania leczenia, konsultacje powinny odbywać się nie rzadziej niż co 4 tygodnie, co pozwala na obserwacje skuteczności wybranego planu terapeutycznego i wdrażanie ewentualnych modyfikacji, celem zapewnienia normalizacji stanu psychicznego. Po uzyskaniu stabilnej poprawy, okres między wizytami można wydłużyć do 2-3 miesięcy, pamiętając jednak, że wycofywanie leków psychiatrycznych powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty i w takim przypadku ponownie może wystąpić potrzeba częstszych konsultacji. 

Czy deklarują częściej potrzebę doraźnej formy wsparcia? 

Część pacjentów korzysta z psychoterapii indywidualnej, obok leczenia farmakologicznego lub miały w przeszłości doświadczenie z taką formą terapii. Sam także zalecam pacjentom podejmowanie długo lub krótkoterminowych terapii lub pojedynczych konsultacji, jeżeli oceniam, że takie interwencje mogą przynieść pacjentowi wymierne, długoterminowe korzyści zdrowotne.

Lek. Adrian Marciak

 

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...