Wywiad ze specjalistą !

Logopeda wspiera rozwój prawidłowej mowy, uczy jak poprawnie wymawiać określone dźwięki, by na koniec dotrzeć wraz z pacjentem do płynnej, swobodnej wymowy.

Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie funkcji komunikacyjnej poprzez stopniowe korygowanie zakłóceń występujących podczas porozumiewania się.


Z wykształcenia jest Pani logopedą/ neurologopedą. Prosimy o wyjaśnienie czym różnią się wykonywane przez panią profesje, jak wygląda praca w gabinecie logopedycznym a neurologopedycznym?


Monika Kowalska-Zebzda: Logopeda to specjalista zajmujący się głównie diagnozą i terapią w zakresie wad wymowy, natomiast neurologopeda zajmuje się szerszym spektrum zaburzeń mowy i komunikacji o podłożu neurologicznym. Terapia neurologopedyczna często wymaga nie tylko wiedzy logopedycznej, ale również z zakresu neurologii, psychologii, fizjoterapii czy fizykoterapii. Pacjenci, którzy korzystają z terapii neurologopedycznej to często osoby po udarach, ze spektrum Autyzmu, z wadami rozwojowymi, czy po wypadkach komunikacyjnych.
 

Na czym polega diagnostyka KOLD?


Monika Kowalska-Zebzda: Narzędzie diagnostyczne KOLD to standaryzowany test do oceny najważniejszych obszarów logopedycznych dziecka: rozumienia mowy, nadawania mowy, reakcji słuchowych i umiejętności pragmatyczno- społecznych (ten obszar diagnostyczny jest szczególnie ważny do oceny np. dziecka spektrum autyzmu ). Dzięki strukturze testu możemy w porę uchwycić poziom trudności ze wskazaniem do dalszej terapii, tym bardziej iż diagnoza przeznaczona jest dla dzieci od pierwszych dni życia do 9.r.ż.
 

Zajmuje się Pani również terapią poprzez elektrostymulację. Czym charakteryzuje się taka terapia? Kto jest kwalifikowany do takich spotkań?


Monika Kowalska-Zebzda: Tak, mam możliwość pracy najnowszym modelem urządzenia do elektrostymulacji VocaSTIM Master, przeznaczonym do terapii głosu/mowy osób po urazach krtani z niedowładami krtani, z zaburzoną pracą mięśni twarzy, gardła, języka po udarach i wypadkach komunikacyjnych. Elektrostymulacja certyfikowanym urządzeniem VocaSTIM to sprawdzona metoda terapii uszkodzonej drogi nerwowo- mięśniowej, która skutecznie poprawia i przyśpiesza proces neurorehabilitacji pacjenta. Metoda elektrostymulacji VocaSTIM, opracowana została w ośrodkach foniatrii w Niemczech, w Polsce od niedawna obecna w praktyce neurologpedycznej.

 

Pracuje Pani zarówno z osobami dorosłymi, jak i dziećmi. Z jakimi problemami trafiają do Pani pacjenci zarówno Ci starsi, jak i najmłodsi?


Monika Kowalska-Zebzda: W moim doświadczeniu zawodowym pracowałam z pacjentami chyba już z każdego przedziału wiekowego i muszę stwierdzić, że najbardziej wymagające są maluchy. Paradoksalnie trafiają do mnie ze standardowymi trudnościami logopedycznymi, ale za każdym razem odnoszę wrażenie, że wymagają niestandardowego traktowania   Z dorosłymi pacjentami pracuję głównie neurologopedycznie nad afazją, dyzartrią czy dysfagią.

Skąd u Pani zainteresowanie wybranym kierunkiem zawodowym i kształceniem się w kierunku neurologopedii?


Monika Kowalska-Zebzda: Uczciwie mogę powiedzieć, że neurologopedia połączyła moje zainteresowania językoznawstwem, biologią oraz psychologią jak również możliwością wymiernego wpływu na funkcjonowanie pacjenta w obszarze mowy i komunikacji.

 

Poniżej kilka słów o Specjalistce:


Monika Kowalska-Zebzda - Logopeda ze specjalizacją neurologopedyczną, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, uczestniczka szkoleń neurologopedycznych oraz konferencji dotyczących diagnozy i terapii mowy.
Doświadczenie zawodowe, zdobyłam m.in. podczas studiów neurologopedycznych, praktyk w ośrodkach przedszkolnych, Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie oraz placówkach przeznaczonych dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi a także podczas logopedycznych studiów doktoranckich w Zakładzie Językoznawstwa Stosowanego UMCS.
Od 2015 r, pracowałam w warszawskim Ośrodku Rehabilitacyjnym, przeznaczonym dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych m.in. z zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym, takimi jak: afazja, dyzartria, oligofazja a także trudnościami artykulacyjnymi oraz zaburzeniami komunikacji w autyzmie. Z uwagi na możliwości i osobowość pacjenta metody pracy dobieram indywidualnie a także dbam o to by stworzyć sprzyjającą atmosferę do osiągnięcia terapeutycznego celu.

Zapraszamy do umawiania wizyt

71 332 36 70

info@dcp.wroclaw.pl

 

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...