Wywiad z Joanną Czajkowską!

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z psycholog Joanną Czajkowską, przyjmującą pacjentów w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śl.28/30.

Psycholog Joanna jest absolwentką Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie. Specjalizuje się w diagnostyce dzieci i młodzieży w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, ADHD oraz terapią i wspomaganiem ich rozwoju.

 

Kiedy diagnozujemy ADHD?


Joanna Czajkowska: ADHD rozwija się najczęściej do 7 roku. życia. Należy jednak pamiętać, że niektóre jego objawy takiej jak nadmierna ruchliwość w okresie pierwszych udanych prób chodzenia, zaburzenia łaknienia, zmniejszona ilość snu mogą być zauważalne już wcześniej. W momencie, kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, dołączają się liczne urazy, ryzykowne oraz brawurowe zachowania, wydłużenie czasu potrzebnego do wykonania podstawowych czynności. W późniejszym wieku rodziców i najbliższe otoczenie dziecka najczęściej niepokoją takie objawy jak wiercenie się na krześle, machanie rękami, labilność emocjonalna. Dzieci takie często dokuczają i zaczepiają innych, przeszkadzają podczas zajęć, w sposób nieumyślny psują różne rzeczy. Pamiętajmy o tym, że ciągłość objawów musi trwać ok 6 miesięcy. 


Jak można leczyć ADHD dziecka?


Joanna Czajkowska: Bardzo ważna w pracy z ADHD jest psychoterapia i odpowiednie postępowanie z dzieckiem. W rozpoznaniu ADHD główną rolę odgrywa przeprowadzony przez lekarza wywiad z rodzicem i dzieckiem oraz jego obserwacja. Często w celu polepszenia funkcjonowania pacjenta niezbędna jest farmakoterapia. Zaleca się również usystematyzowanie planu dnia, zaznaczenia konkretnych zadań, granic oraz otwarta i jasna komunikacja w stosunku do dziecka. 


Jak rodzic powinien sobie radzić z chorobą dziecka?


Joanna Czajkowska: W pracy z osobą chorą, niezależnie od diagnozy, najważniejsze jest to by rodzina jak najszybciej próbowała odnaleźć się w sytuacji. Należy pamiętać, że ADHD nie dotyczy tylko osoby bezpośrednio dotkniętej tym schorzeniem, ale całej rodziny. Im szybciej dziecko zostanie prawidłowo zdiagnozowane i zostanie wprowadzona terapia oraz leczenie, tym szybciej poprawi się funkcjonowanie pacjenta wpływający tym samym na komfort życia całej rodziny. Ważne jest, aby mieć świadomość, że zaniedbanie leczenia ADHD w dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje w życiu dorosłym. 


Czym różni się ADHD u dziecka a dorosłego?


Joanna Czajkowska: Objawy występujące w trakcie choroby zmieniają się wraz z wiekiem pacjenta. ADHD inaczej manifestuje się w okresie dzieciństwa, a inaczej w wieku dojrzałym. Dzieci najczęściej nie mogą wysiedzieć na lekcji, kręcą się po klasie, są głośne, przeszkadzają innym uczniom, są agresywne wobec rówieśników, często narażone na urazy. Dzieci z tymi zaburzeniami z reguły osiągają gorsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy. Warto również pamiętać, że u dzieci z ADHD często pojawiają się tiki. W zachowaniu dorosłych z ADHD mniej jest objawów związanych z nadruchliwością, a więcej z zaburzeniami uwagi. W wieku dorosłym stosunkowo często dochodzi do wyciszenia objawów. Problemy wynikające z ADHD mogą u dorosłych wpłynąć na trudne relacje z rówieśnikami, rodziną. Takie osoby często prowadzą nieuporządkowany tryb życia. ADHD u dorosłych współistnieje często z innymi schorzeniami, jak depresja czy lęk. Pacjenci z tym zaburzeniem dość często popadają w konflikt z prawem. Badania donoszą, że osoby z ADHD mają większą skłonność do uzależnień. 


Jeśli twoje dziecko doświadcza trudności w funkcjonowaniu serdecznie zapraszamy do zapisów na konsultację do naszych psychologów psychoterapeutów dzieci i młodzieży, oraz do naszych specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży: doktor Anna Pankiewicz, Dominik Mukrecki, Tomasz Rogoziński. 


Konsultacje do specjalistów możesz umówić: 


tel. 71/332 36 70, 
www.dcp.wroclaw.pl

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...